Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Stasys Eidrigevicius - Galeria Saska

Wystawa

04Grudnia Niedziela
8:00
Galeria Saska

Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie ze Stasys’em Eidrigevicius’em – plakacistą, malarzem, twórcą ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, performanc’ów oraz scenografii.

Artysta urodził się 24 lipca 1949 roku we wsi Medyniszki na północy Litwy. Jego ojciec był z pochodzenia Polakiem, matka Litwinką. W 1964 roku artysta rozpoczął swoją edukację artystyczną w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Kownie. Tam uczył się artystycznego projektowania wyrobów ze skóry. Studia artystyczne na wydziale malarstwa i grafiki zaczął w 1968 roku w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie. Tworzył wówczas małe formy graficzne – exlibrisy, w których doskonale się odnajdywał, wynikiem czego było wzięcie udziału w Biennale Exlibrisu w Malborku, gdzie otrzymał medal honorowy. W 1973 r. uzyskał dyplom z malarstwa, a w 1980 roku przeprowadził się na stałe do Polski, gdzie zajął się ilustracją do książek szczególnie dziecięcych, które przynoszą mu międzynarodowe uznanie. Artysta używa różnych technik, ale głównie posługuje się rysunkiem używając węgla, kredki, gwaszu lub pasteli. Jego twórczość wywodzi się z symbolizmu oraz surrealizmu, jest pełna nostalgii i metafor.

Laureat wielu nagród na międzynarodowych wystawach i konkursach w tym na Międzynarodowej Wystawie Ilustracji dla Dzieci w Bratysławie (1979, 1981), 9. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (1984). W 1981 roku ilustrowana przez niego książka Król Kruków otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek jako najpiękniejsza książka roku. Za ilustracje dla dzieci artysta otrzymał w 1984 roku Nagrodę Prezesa Rady Ministrów, a w 1986 Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie na Ilustrację Książkową dla dzieci w Barcelonie. W 1988 roku przyznano artyście nagrodę Amerykańskiej Krytyki Filmowej za plakat do filmu Janusza Kijowskiego „Maskarada”, a w Warszawie otrzymał Nagrodę im. Cypriana K. Norwida. W 1994 roku tygodnik "Polityka" przyznała artyście "Paszport" za całokształt twórczości. W 1999 roku Stasys otrzymał Złoty Medal na Polskim Biennale Plakatu w Katowicach. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, zaś w 2001 roku litewską narodową nagrodą w dziedzinie sztuki.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie oraz zbiorach prywatnych na całym świecie.

Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Zapraszamy na wernisaż i spotkanie z autorem 03.12.2022 r. o godz. 16:00 do Sali Kinowej na poziomie -1.
Wernisaż i spotkanie z autorem: 03.12.2022 r.  g. 16:00
Miejsce: Sala Kinowa - 1, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Wystawa: ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Wystawa dostępna do 13.03.2023 r.
Wstęp wolny

Wydarzenie obejmuje spotkanie ze Stasys’em Eidrigevicius’em oraz wernisaż jego prac rozpoczynający trwającą w Galerii Saskiej wystawę. Ekspozycja potrwa do 13.03. 2023 roku.

 

Cena biletów

Wstęp wolny

Miejsce

Galeria Saska