Jest to opowieść napisana przez „Artystę Andersa” – człowieka, który doświadczył piekła sowieckich łagrów, dostał się do formującej się Armii Polskiej w ZSRR i razem z całą grupą wojskowych i cywili opuścił “nieludzką ziemię”. Przeszedł on z gen. Władysławem Andersem cały „szlak nadziei” – przez Bliski Wschód, aż po Półwysep Apeniński.
W tym czasie malował i rysował wszystko to co go otaczało – krajobrazy, architekturę oraz swoich współtowarzyszy broni. Dziedzictwo jego twórczości jest szerzej nieznane. Dlatego książka ta, zawierająca bogaty materiał ilustracyjny, jest tak istotna dla jej rozpowszechnienia, a także dla wypromowania niezwykłego zjawiska, jakim byli „Artyści Andersa” w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie i następnie 2. Korpusu.
Przy powstaniu tego dzieła dużą rolę odegrali także Tadeusz Wojnarski – syn głównego bohatera, który jest opiekunem jego spuścizny, a także prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, który jako pierwszy „odkrył” malarstwo T. Wojnarskiego. Profesor napisał również wprowadzenie do tej publikacji.
W spotkaniu, w roli prelegentów wezmą udział: prof. Jan Wiktor Sienkiewicz (UMK Toruń), Tadeusz Wojnarski junior oraz dr Michał Dworski (KUL).
Spotkanie odbędzie się 4 czerwca 2024 r. w sali kinowej CSK (poziom -1) o godz. 17:00. Wstęp wolny