Program spotkania:
„Po złoto” – reż. Ksawery Szczepanik, 60 min.
„Tropem Wyklętych” – reż. Arkadiusz Gołębiewski, 30 min.
„Opowieść o Zygmuncie Puławskim”, 10 min.
Debata: Niepokorni Sportowcy, Zbuntowani Muzycy – prowadzenie Krzysztof Ziemiec
„Po złoto”
Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie ’80 Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem Związku Radzieckiego.
W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi pokazuje sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest. „Wał” zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień odmienia się.
Początkowo Kozakiewicz staje się… bohaterem narodowym – jego gest miliony Polaków odebrało jako symbol sprzeciwu wobec sowieckiej dominacji. „Kozak” zyskuje w kraju ogromną popularność i wpływy.
Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę i pragnącemu zawsze wygrywać skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt?
Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, by w porywający sposób opowiedzieć o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania.
Film miał i ma swoją bogatą historię dystrybucyjną. Prezentowany był w TVP, w kinach a obecnie na Platformie Netfix.
„Tropem Wyklętych”
Opowieść o muzykach, którzy w swojej twórczości podejmują tematykę związaną z Żołnierzami Wyklętymi.
Film opowiada o pracach ekshumacyjnych prowadzonych przez Ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka, na warszawskich Powązkach.
W lekkiej, muzycznej formie autor, opowiada o jednym z trudniejszych rozdziałów polskiej historii najnowszej – etosie, ale również dramacie Niezłomnych.
W filmie możemy wsłuchać się w wypowiedzi takich artystów jak: Andrzej Dziubek, Tadeusz Polkowski czy Darek Malejonek oraz wokalistek zespołu Panny Wyklęte – Projektu, który powstał właśnie w Lublinie.
„Opowieść o Zygmuncie Puławskim”
Bohater filmu Zygmunt Puławski wybitny polski inżynier, przedwojenny konstruktor lotniczy.
Film zrealizowany przez uczniów Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku: Jan Głowacki, Michał Łukasik, Rafał Kaczanowski
Film powstał we współpracy z Aeroklubem w Świdniku.
Uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku zrealizowali podczas warsztatów, film dokumentalny, który opowiada o konstruktorze lotnictwa inż. Zygmuncie Puławskim – patronie ich szkoły.
Uczniowie otrzymali podczas Gali Finałowej MAF w Centrum Spotkania Kultur Lublinie nagrodę główną oraz nagrody pieniężne na rozwój swojej pasji.
Projekt Młodzieżowej Akademii Filmowej już po raz kolejny zawitał na Lubelszczyznę. Od dwóch lat realizuje go Stowarzyszenie Scena Kultury, które jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. W projekcie brały udział cztery zespoły uczniów z czterech szkół: Świdnika, Puław, Kraśnika i Dęblina.
Uwaga:
Po projekcji debata, w której wezmą udział twórcy filmów oraz lubelscy sportowcy.
Miejsce: Kino CSK
WSTĘP WOLNY – bezpłatne wejściówki
