W książce „Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki” Anna Musiałówna opowiada o własnym życiu poprzez wspomnienia i relacje ze spotkań z bohaterami swoich fotoreportaży. Osoby te, mieszkające często na odległej prowincji, odnajdywała i docierała do nich w zaskakujący niekiedy sposób.
Posługując się równie biegle fotografią, jak i słowem pisanym, wyczulona na losy i niedole drugiego człowieka, autorka potrafi z dużą precyzją ukazać obraz życia społecznego w epoce PRL-u i po przełomie 1989 roku, a przy tym ujawnić przed czytelnikami własny punkt widzenia na minione i obecne czasy oraz swoją hierarchię wartości.
💬 „Ta książka – reportaż o własnym życiu – jest niezwykła. Od opisu dzieciństwa w rodzinnym domu w Suchedniowie, pobytu w szkole baletowej i lat spędzonych w powojennej Warszawie, początków kariery tancerki (nagle przerwanej) – po lata pracy fotoreporterki w pismach warszawskich.
Z empatią opisane relacje z najbliższymi – z ojcem i matką, z rodzeństwem, z synem. Niezliczone spotkania z ludźmi w podróżach reporterskich. Kontakt i przyjaźń z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, także – przed wojną – mieszkańcem Suchedniowa. Maria Dąbrowska – inna niż w oficjalnych zapisach, bo we wspomnieniach gosposi Melanii.
Wzruszająca, pełna emocji, napisana z wielkim talentem opowieść!” – Kazimierz Orłoś
Zarówno przed, jak i po spotkaniu będzie można zakupić książkę autorki w Sklepiku Kulturalnym CSK. Podpisywanie książek przez autorkę odbędzie się tuż po spotkaniu autorskim.
Darmowe wejściówki do odebrania w Kasie CSK w Sklepiku Kulturalnym. Na spotkanie obowiązuje limit miejsc.
Spotkanie z Anną Musiałówną poprowadzi Agnieszka Bąk.
13 września 2023 r. godz. 17:00 Sala kinowa CSK
▪️▪️▪️ Anna Musiałówna – fotoreporterka, tancerka, artystka baletu. Urodziła się 6 lutego 1948 r. w Suchedniowie, mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią reporterską, obrazującą problemy życia społecznego.
Jest zainteresowana przede wszystkim życiem przeciętnego, niezauważalnego w tłumie człowieka, którego los staje się metaforą społeczeństwa. Córka fotografa Mariana Musiała, który przez ponad 50 lat prowadził w Suchedniowie zakład fotograficzny.
Już po pierwszej serii zdjęć fotografia wciągnęła ją bez reszty. W 1972 r. w tygodniku „itd” został opublikowany jej pierwszy materiał – „Pan doktor wizytuje” o wiejskim lekarzu z Mąchocic.
Od tego czasu (do 1979 r.) pracowała w „itd” na stanowisku starszego fotoreportera, później w „Przyjaciółce”. W 1983 r. zrezygnowała z pracy etatowej, współpracowała z londyńskim „Pulsem”. Od 1996 r. stale współpracuje z tygodnikiem „Polityka”, gdzie zamieszcza fotoreportaże w rubryce „na własne oczy”.
Od początku jej zdjęcia dotykały problemów społecznych i stanowiły obserwacje życia osobistego ludzi, którzy znaleźli się na marginesie. Ukazywały opuszczone dzieci, ubogich, pokrzywdzonych, chorych, tworząc w ten sposób alternatywny obraz Polski, nieodpowiadający oficjalnemu wizerunkowi komunistycznego kraju.
Inne znane reportaże to „Osobowy 2 klasa”, „Psychiczni z Choroszczy”, „Poniżej średniej”, „Nasza jesień 81”. Oprócz fotografii publikowała teksty w dziale reportażu w „itd”, ,,Życiu”, „Odrze”, „Polityce”, „Świecie Obrazu”. Udział w wystawach: „Dokument czasu – Fotografia Socjologiczna”, „Gdzie jesteśmy”, „Epoka Gierka”, „Z kręgu itd”, „Dokumentalistki – polskie fotografki XX wieku”, „Bohaterowie moich oczu” (indywidualna), „Ostrzej widzieć”. Kurator wystaw: „Polska lat 70.”, „Polskie drogi”, „Droga przez Polskę”, „7 dni życia z pogranicza polsko-niemieckiego”, „Kraj na dorobku”. Współzałożycielka Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga”.
Prace fotograficzne Anny Musiałówny znajdują się w zbiorach ZPAF oraz w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Członek ZPAF, SDP i ZAiKS.
▪️▪️▪️ Agnieszka Bąk – absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji społecznej na UMCS-ie i Nowego Filmoznawstwa SWPS. Od 2015 roku związana z lubelskimi mediami. Od 3 lat współprowadzi audycję filmową Kino w Eterze w Radiu Freee oraz przeprowadza wywiady dla kwartalnika Europa dla Aktywnych. Prowadziła rozmowy z gośćmi na wydarzeniach takich jak Millennium Docs Against Gravity czy Lubelski Festiwal Filmowy.