Jak powstawały, jak były transportowane? Te i inne pytania zadawali sobie pierwsi odkrywcy oraz całe pokolenia badaczy. Dziś wiemy znacznie więcej o tej zagubionej wśród fal oceanu wyspie. Czy naprawdę ma ona jeszcze przed nami jakieś tajemnice?
Dzięki zajmującej opowieści i wielu fotografiom przeniesiemy się na drugi koniec świata. Odwiedzimy dawne, tajemnicze stanowiska, gdzie do dziś stoją gigantyczne posągi i będziemy wędrować przez unikalny krajobraz.
Zajrzymy na piękną plażę Anakena, gdzie mieli wylądować pierwsi polinezyjscy osadnicy, wejdziemy do wnętrza wulkanu i zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy.
Zejdziemy do jaskiń stworzonych przez lawę. Z odwieczną tajemnicą spotkamy się na zboczach wulkanu Rano Raraku, gdzie powstawały monumentalne posągi.
Odwiedzimy też współczesne miasteczko Hanga Roa i spotkamy jego mieszkańców. Staniemy wobec wielu zagadkowych kwestii.
Skąd przybyli pierwsi osadnicy Wyspy Wielkanocnej? Jak żyło się na małym skrawku lądu na środku Oceanu Spokojnego? Jak powstawały gigantyczne posągi? Czy naprawdę tutejsza kultura upadła w wyniku katastrofy ekologicznej?
Na te i wiele innych pytań odpowiada autor, archeolog i kulturoznawca, dzieląc się wrażeniami z podróży, mnóstwem ciekawostek i intrygujących faktów.
———
Naszym przewodnikiem po tych niezwykłych miejscach będzie Marek Łasisz — podróżnik, pisarz, kulturoznawca, popularyzator wiedzy.
Ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru.
Specjalizuje się w tematyce amerykanistycznej. Przewędrował piętnaście krajów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej podczas samodzielnie zorganizowanych wypraw.
Dzieli się opowieściami, wiedzą, autorskimi fotografiami i filmami podczas prelekcji, warsztatów i spotkań autorskich.
Jest autorem książki „Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści przygodowych stanowiących trylogię „Dom wilka”.
We współpracy z instytucjami kultury i ośrodkami edukacyjnymi zrealizował ponad 500 prelekcji, warsztatów i projektów edukacyjnych.
ℹ Bezpłatne wejściówki do odebrania w Sklepiku Kulturalnym CSK
Miejsce: Kino CSK