Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.
Partnerski, bo stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów, odważne parcie do przodu to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nie ustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.
Miasta partnerskie to także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy dysponują czasem dla wnuków ale mogą mieć kłopot z przemieszczeniem do większych aglomeracji.
Otwarty, bo cieszymy się, gdy miasto, instytucja, księgarnia lub wydawca chcą dołączyć! Razem można dużo, dużo więcej!
Wspólny, bo festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym naszych niezawodnych wieloletnich partnerów. To, że możemy pracować razem, jest dla ogromną wartością!
Największy, bo to aż 10 miast (!) … To nie koniec. Festiwal zakłada aktywności nie tylko w miastach festiwalowych, ale też szereg atrakcji, w które można włączyć się niezależnie od miejsca zamieszkania.
Festiwal, bo wierzymy, że kontakt z literaturą może być świętem. Chcemy świętować mądrze.
W tegorocznej edycji festiwalu w programie m.in. warsztaty z ilustratorami, spotkania z autorami, gry i zabawy, a także Ostry Dyżur Literacki.
Szczególnym wydarzeniem będzie wystawa „Dzieciaki. Janusz Stanny. Ilustracje”, któremu towarzyszyć będzie wyjątkowy pokaz multimedialny.
Wydarzenia przygotowane są tak, by stawały się mostami międzypokoleniowymi – inspirowały do podejmowania ważnych tematów, zbliżały pokolenia, pomagały się nawzajem lepiej poznać i zrozumieć, ale też by pokazywały jak razem można spędzać czas.
Festiwal to też wydarzenie, które przez różnorodne aktywności staje się mostem do literatury dla dzieci, które jeszcze do czytania nie są przekonane. Dlatego książki, które rekomendujemy podczas wydarzeń dotyczą zainteresowań dzieci, ich problemów, a jednocześnie mają interaktywną, dostępną formę. Poprzez warsztaty z ilustratorami będziemy zachęcać do działań twórczych i do zaufania wyobraźni.
Program:
21.09
16.00 – Panel dyskusyjny dla rodziców i edukatorów: „Odczytanie potrzeb dzieci i młodzieży – NGO w dialogu na rzecz edukacji”
18.00 – Wernisaż wystawy „DZIECIAKI. Janusz Stanny. Ilustracje” z oprowadzaniem kuratorskim i widowiskiem multimedialno-muzycznym
22.09
18.00 – Żywe obrazy. Warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży – prowadzenie INTERMEDIATEKA
23.09
10.00 – Czytanie pełne skarbów – zajęcia sensoryczne dla dzieci wysoko wrażliwych z Małgorzatą Swędrowską
11.30 – Masz prawo być sobą! – warsztat psychologiczno-plastyczny z Agnieszką Waligórą i Urszulą Młodnicką
13.00 – MAPAJA – warsztat plastyczny z Niką Jaworowską-Duchlińską
15.30 – Ostry dyżur literacki w Sklepiku Kulturalnym CSK
24.09
10.00 – Pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci młodszych 6+
11.00 – Pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci starszych 9+
14.00 – Finał: Co się dzieje w twoim ciele? – spotkanie z Bogusiem Janiszewskim
30.09
16.00 – Wydarzenie specjalne – spotkanie z Katarzyną Stanny z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „DZIECIAKI. Janusz Stanny. Ilustracje”
17.00 – Sztuka site specific – warsztaty 11 + dla młodzieży z tworzenia instalacji multimedialnych prowadzenie INTERMEDIATEKA
Wydarzenia bezpłatne. Obowiązkowe zapisy poprzez link na stronie: https://ojceidziatki.nakiedy.pl/site/?c[]=6743