„[…] Wszystko powoli zamienia się w obraz. Powstaje nowy typ antropologiczny – człowiek wizualny. Poprzez nadanie obrazowi wiarygodności i łatwość jego uzyskania, staje się on narzędziem do oceniania oraz określania kierunków. Przed laty wieszczyła o tym Susan Sontag pisząc o kanibalizmie fotografii. Można by dojść do wniosku, że życie w wirtualnym świecie pełne jest właśnie fotografii. Czy wobec tego fotografia nie podzieli losu malarstwa? Z powodu natłoku przedstawień, stając się zbyt banalna, brutalnie nachalna i w konsekwencji zbędna. Jakie zatem jest miejsce fotografii obecnie, jaka jest jej społeczna funkcja? Czy jej waga jest związana jedynie z funkcją dokumentacyjną, informując nas o tym co, gdzie i kiedy? Czy jest jedynie poręcznym medium kreacyjnym, zwłaszcza w rękach młodych artystów przejętych paradygmatem postmodernizmu? Czy ma przyjąć, jak tego chcą̨ neomarksiści, formę̨ zaciśniętej pieści w walce o dokonanie rewolucji kulturowej i stać się ściśle polityczną? Czy wreszcie pozostać sztuką dekoracji, zaspakajając gusta i potrzeby posiadania czegoś na ścianie tak, jak to było w przypadku oleodruków? Wszystkie odpowiedzi na te pytania zawierają̨ się w pojęciu fotografii. Po części odpowiedzią na nie jest obecna wystawa”. – Henryk Kuś
Związek Polskich Artystów Fotografików, organizacja zawodowo-twórcza fotografów, została zarejestrowana w 1947 roku.
Kontynuując tradycje przedwojennego Fotoklubu Polskiego – elitarnej grupy fotografów głoszącej hasło: fotografii jako dziedziny niezależnej (od malarstwa) sztuki.
Związek nigdy nie ograniczał swoich członków sposobem wypowiedzi; jedynym wyróżnikiem była i jest fotografia. Pozwalało to na uczestnictwo w nim zarówno fotografów uprawiających fotoreportaż̇, jak i używających jej do kreacji artystycznej.
W 1959 roku w Lublinie powstała Delegatura Lubelska ZPAF. Skupiała ona jedynie trzech członków: Ludwika Hartwiga, Tadeusza Witkowskiego oraz Tadeusza Raczkowskiego. Po uzyskaniu wymaganej statutem ilości członków w 2003 roku, został powołany Okręg Lubelski ZPAF.
Członkowie Okręgu prezentowali wielokrotnie swoje prace w wielu galeriach w kraju, a także za granicą, upowszechniając fotografię jako medium sztuki, a także reprezentując miasto Lublin oraz województwo lubelskie w wielu ogólnopolskich przedsięwzięciach artystycznych.
„WIELOŚĆ W JEDNOŚCI, JEDNOŚĆ W WIELOŚCI” – Wystawa fotografii członków Związku Polskich Artystów Fotografików OL
08 czerwca 2024 – 28 lipca 2024
PN – NDZ, godz. 08:00 – 21:00
Aleja Kultur +1, Ciche Kąty
Wstęp bezpłatny
Wernisaż: 07.06.2024 r. godz. 18:00 , Ciche Kąty