Finisaż przybierze formę oprowadzania kuratorskiego połączonego z oprowadzaniem autorskim poprowadzonych przez kuratorkę wystawy Annę Wachtę oraz samego artystę, prof. Stanisława Baja |wstęp bezpłatny|.
W imponującej twórczości malarskiej prof. Stanisława Baja zakorzenionej w tradycji i historii Lubelszczyzny, regionu, z którym związane jest jego życie osobiste i artystyczne, szczególne miejsce zajmuje temat rzeki Bug.
Od przeszło ćwierćwiecza Baj maluje wciąż tylko tę jedną rzekę, jedno zakole Bugu. Namalował ją o każdej porze dnia, nocy i roku.
Na przestrzeni lat powstały setki obrazów tego miejsca; od prawie realistycznych, wielobarwnych ekspresyjnych pejzaży, przez monochromatyczne, złowrogie, smolisto-czarne, aż do kontemplacyjnych abstrakcji, gdzie tylko jedna, idealna pozioma kreska, dowodzi, że patrzymy na rzekę w ruchu, dowodzi obecności malarza w tym miejscu w czasie.
Wystawa „Rzeka BUG River” skupiająca się wyłącznie na tym jednym temacie, to metafizyczna podróż w głąb ludzkiego postrzegania natury i bogatej symboliki wody, ciemności i światła.
Tytułowa Rzeka jest tajemnicą, świadkiem ludzkich historii i czymś do namalowania w swej istocie niemożliwym, a jednocześnie namalowanym wielokrotnie.
Wystawię wieńczy ekspozycja największego obrazu Stanisława Baja pt. „Rzeka Bug” z 2018 roku (200×450 cm) u szczytu głównych schodów Instytucji.
Katalog towarzyszący wystawie do nabycia w Sklepiku Kulturalnym CSK.
Partner wystawy: Fundacja Wachta Art
Patronat medialny wystawy: Artinfo
Kuratorka wystawy: Anna Wachta
Współkuratorka wystawy: Małgorzata Płoskoń
Koordynacja działań wystawienniczych: Małgorzata Płoskoń, Klaudia Brzuch, Agnieszka Sulimierska