Kino CSK ℹ Bezpłatne wejściówki do pobrania w Kasie CSK
WITKACY – „WŁAŚCICIEL WIELKIEJ FIRMY GĘBOWZORÓW”
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939) – dramaturg, powieściopisarz, teoretyk sztuki, krytyk i publicysta, filozof, najdłużej malarz, rysownik i fotograf. Wykonywał portrety w przeciągu całej swojej działalności artystycznej, jednak w 1925 r. przestał być tylko „portrecistą pokątnym”. Zakładając jednoosobową Firmę Portretowa „S. I. Witkiewicz”, zamanifestował porzucenie malarstwa Czystej Formy. Oświadczył, że portret realistyczny zasadniczo nie jest dziełem sztuki, choć może nim być. A skoro nikt nie ceni i nie rozumie jego płócien tworzonych w myśl własnej teorii estetyki, będzie produkował masowo zestandaryzowane wizerunki za pieniądze. Rzucił wyzwanie mieszczańskiej publiczności. Stworzył Regulamin, sprowadzający stworzenie pastelu do handlowej transakcji w określonym typie za określoną kwotę: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone”.
Portrety nie były tanie, zamawiali je przemysłowcy, urzędnicy, wojskowi, inteligenci, literaci, artyści, ówcześni celebryci. Otrzymywali je przyjaciele i znajomi. Często dla klientów liczyła się możliwość poznania niezwykłej osobistości, słynącej już wówczas z niekonwencjonalnych zachowań; z teatralizowanego, pozornie kpiarskiego podejścia do rzeczywistości czy z plotek.
Witkacy na początku lat 30. XX w. ogłosił wykonanie 5000 portretu. Do swej samobójczej śmierci mógł stworzyć ich kilka tysięcy. Pojawiające się na aukcjach coraz to nowe prace osiągają ceny kilkuset tysięcy złotych. Całopostaciowy portret Ireny Wiedyskiewicz-Polniakowej na tle egzotycznego pejzażu w 2022 r. sprzedano za 1 020 000 zł wraz z opłatą aukcyjną.
Wytwórca seryjny czy psychologicznych portrecista? Jaki wpływ na rysunek miały narkotyki „wyższego rzędu”? Co oznaczają skróty w sygnaturach na obrazach? Jak dziś odbierany jest fenomen Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz”?
Odpowiedzi na te i inne pytania podczas wykładu dr Doroty Niedziałkowskiej, opiekunki merytorycznej Galerii Multimedialnej CSK „Witkacy | Poza rzeczywistością”.
Dorota Niedziałkowska – dr literaturoznawstwa, historyczka sztuki. Badaczka i edytorka współczesnej prozy i poezji polskiej. Interesuje się przede wszystkim plastyczną twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Muzealniczka. Członkini Instytutu Witkacego, sekretarz i redaktorka półrocznika naukowego „Witkacy!”.
Dodatkowo:
• 27 MAR 2025 | 16:00 | Galeria Multimedialna CSK | poziom +1 (bezpłatne wejściówki – 20 sztuk)
• 10 KWI 2025 | 16:00 | Galeria Multimedialna CSK | poziom +1 (bezpłatne wejściówki – 20 sztuk)