Wystawa prezentuje wnętrza obiektów we Lwowie oraz w jego bliskiej okolicy określanej jako ziemia lwowska. W przeważającej większości są to obiekty związane z polskim dziedzictwem kulturowym.
Najliczniej są reprezentowane świątynie (nie tylko obrządku rzymskokatolickiego), ale znajdziemy tu również dawne rezydencyjne (pałace, wille), budynki użyteczności publicznej (takie jak teatr, dworzec, biblioteka, uczelnia czy bank), a także kasyno, browar, hotel i kawiarnię.
Poszczególne tablice opatrzono krótką notą informacyjną dotyczącą obiektu, jego historii i obecnego stanu. Główną intencją autora wystawy jest zwrócenie uwagi właśnie na stan zachowania budynków i duże dysproporcje w tym względzie między obiektami miejskimi i tymi na lwowskiej prowincji.
Większość fotografii wykonano na kilka miesięcy przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Materiał pochodzi ze znacznie szerszego opracowania zawartego w dwutomowym albumie: Mirek Osip-Pokrywka, Lwów i ziemia lwowska, Jedność, Kielce 2022.
Mirek Osip-Pokrywka od kilkudziesięciu lat zajmuje się profesjonalnie fotografią podróżniczą. Jest absolwentem Studium Fotograficznego Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) w Warszawie oraz Photo Master Classes Jacka Samotusa.
Podróżuje po świecie publikując materiały (ponad 2,5 tys. artykułów) o interesujących miejscach, krajach, regionach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularno-naukowych i periodykach krajoznawczych. Jest autorem kilkudziesięciu przewodników i albumów fotograficznych.
Przygotowane przez niego wydawnictwa książkowe znalazły się wśród laureatów prestiżowej Nagrody Magellana. W 2018 roku Leksykon zabytków architektury Kresów północno-wschodnich (Wydawnictwo AKRADY – Warszawa) został uznany za najlepszy album, zaś w 2020 roku dwutomowa publikacja Kresy. Śladami wielkich Polaków (Wydawnictwo JEDNOŚĆ – Kielce) została wyróżniona nagrodą w kategorii PODRÓŻE W CZASIE. W 2023 roku monumentalny dwutomowy album Lwów i ziemia lwowska otrzymał prestiżową nagrodę wydawniczą FENIKS 2023.
Autor posiada status Partnera Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „POLONIKA” w zakresie fotografii z Kresów Wschodnich RP.
8 kwietnia 2025 r. – 22 maja 2025 r.
Wystawa dostępna w godzinach otwarcia budynku od 8:00-21:00
Aleja Kultur +1 | Wystawa bezpłatna