CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

XVII Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Już w czwartek 22 września 2016 r. w ramach XVII Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie odbędzie niesamowity koncert. O godz. 19.00 na dziedziniec zabytkowego Czworoboku we Włodawie będziemy mieli okazję usłyszeć muzykę filmową pod dyr. Krzesimira Dębskiego , z udziałem Anny Jurksztowicz i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa połączoną z pokazem historycznym Sienkiewiczowskiego pojedynku Jurko Bohuna z Panem Wołodyjowskim. Organizatorem Festiwalu Trzech Kultur jest Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. Partnerem wydarzenia zaś Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.


Festiwal Trzech Kultur

Już w czwartek 22 września 2016 r. w ramach XVII Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie odbędzie niesamowity koncert. O godz. 19.00 na dziedziniec zabytkowego Czworoboku we Włodawie będziemy mieli okazję usłyszeć muzykę filmową pod dyr. Krzesimira Dębskiego , z udziałem Anny Jurksztowicz i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa połączoną z pokazem historycznym Sienkiewiczowskiego pojedynku Jurko Bohuna z Panem Wołodyjowskim. Organizatorem Festiwalu Trzech Kultur jest Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. Partnerem wydarzenia zaś Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

 

Kilka słów o artystach:

 

Anna Jurksztowicz Piosenkarka i wokalistka jazzowa, autorka, także wydawca i producent muzyczny. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku, na festiwalach w Opolu i w Sopocie, jako nastoletnia adeptka sztuki piosenkarskiej, wylansowała swoje największe przeboje takie jak Diamentowy Kolczyk, Hej Man, Stan Pogody, Zmysły precz, Zima lubi dzieci. Utwory te napisali wówczas specjalnie dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan. Z towarzyszeniem najwybitniejszych polskich muzyków i zespołów, wielokrotnie koncertowała także poza Polską m.in.: w Niemczech, Francji, we Włoszech oraz w USA i Kanadzie. Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w Sopocie (Polska,1985); Dreżnie ( Niemcy,1987 ); Curaçao ( Antyle Holenderskie 1988 ); Jurmala ( Łotwa 1989); Karlshamn ( Szwecja 1990 ); Siracusa (Włochy 1991 ); Istanbule (Turcja 1991) i w Kairze ( Egipt 1995). Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”; „VIP”; „Czułość i kłamstwa”; „Matki, żony i kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy krwi”, „ Ranczo”.

Nagrała piosenki do polskich wersji filmów Walta Disneya, takich jak: „W pustyni i w puszczy”; „Puchatkowego Nowego Roku”; „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”. Ale pomimo, że jest znana z wielu przebojowych piosenek oraz muzyki do seriali i programów TV, posiada też w swoim repertuarze utwory nawiązujące do życia religijnego i duchowego, takie jak spirtuals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry i współczesne pieśni oparte na tekstach wybitnych poetów (Szymborska, Miłosz, Lorca, da Ponte).

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej pt.: „Modern Classics from Poland” jej firma wydawnicza „Si Music” promuje twórczość współczesnych kompozytorów polskich.

 

 

Krzesimir Dębski – Urodził się w 1953 r w Wałbrzychu w rodzinie repatriantów z Wołynia.

Kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny.

Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jako lider jazzowego zespołu String Connection oraz jako solista koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertow również radiowych i telewizyjnych).Jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i w Europie.

W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Od 1987 roku Krzesimir Dębski bedąc u szczytu swojej kariery jazzowej, poświęcił się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Twórczość ta jest polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertow instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, takich jak: Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli i w Pasadenie, ale także w tak egzotycznych krajach jak Meksyk czy Indie. Wykonywali je wielcy wykonawcy, którzy nieczęsto dają się namówić na wykonawstwo nowej muzyki: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa, Gilad Atzmon, „Cello Ensamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i wykonawca najnowszego Koncertu skrzypcowego nr 3 – Konstanty Andrzej Kulka.

Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25. Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” i nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci. Realizuje również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra, Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Chile National Orquesta.

 

ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie