CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Tydzień z operą w Centrum Spotkania Kultur

Z okazji lubelskiej premiery opery „Umarłe miasto” w reż. Mariusza Trelińskiego zapraszamy na towarzyszące jej spotkania oraz projekcje filmowe, które wprowadzą publiczność w zagadnienia współczesnej opery…

tydzien z operą

Z okazji lubelskiej premiery opery „Umarłe miasto” w reż. Mariusza Trelińskiego zapraszamy na towarzyszące jej spotkania oraz projekcje filmowe, które wprowadzą publiczność w zagadnienia współczesnej opery.

 

Tydzień z operą rozpoczynamy od projekcji filmu dokumentalnego „Opera Paryska”. Film jest spojrzeniem na całokształt funkcjonowania jednej z największych scen teatralnych świata. Pokazuje to, co dla widza opery jest widzialne i niewidzialne: kulisy, mechanizmy i ludzi niezbędnych do jej prawidłowego działania, a także szeroki kontekst społeczno-kulturowy, jaki wiąże się z tą instytucją. Film pokażemy 16 września, w sobotę.

W niedzielę lubelscy widzowie będą mogli zobaczyć „Króla Rogera”, operę Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, zarejestrowaną przez Narodowy Instytut Audiowizualny w 2007 roku w Operze Wrocławskiej.

Reżyser przenosi akcję we współczesność, skupia się na wewnętrznym dramacie tytułowego protagonisty – człowieka w chwili kryzysu, który stracił wiarę – w instytucjonalną religijność, w miłość, w siebie. Spotkanie z Pasterzem nie tyle wypełnia tę pustkę, ile przygotowuje Rogera do śmierci, do przejścia na drugą stronę.

We wtorek, 19 września spotkamy się z Borisem Kudličką, jednym z najwybitniejszych scenografów pracujących w Polsce, twórcą dekoracji do „Umarłego Miasta”. Słowacki artysta od 1999 roku współpracuje z Mariuszem Trelińskim, z którym wspólnie zrealizował kilkanaście oper, głównie dla Teatru WIlekiego – Opery Narodowej w Warszawie, a także dla innych czołowych scen operowych na świecie (m.in. w Nowym Jorku, Frankfurcie, Berlinie, Tokio, Sankt Petersburgu).

W środę 20 września zobaczymy spektakl „Orfeusz i Eurydyka”, operę nawiązującą do znanego mitu o miłości. To dzieło Christopha Willibalda Glucka, niemieckiego kompozytora okresu klasycyzmu, jednego z reformatorów opery klasycznej. Wydarzenie zarejestrowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny jest koprodukcją Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Narodowego w Bratysławie. Wyreżyserował go Mariusz Treliński. Reżyser miał do tej produkcji niezwykle emocjonalny stosunek. „To bardzo intymna opowieść, która pozwoliła mi rozwiązać parę spraw w moim własnym życiu” – mówił w wywiadach.

Z kolei w czwartek 21 września lubelska publiczność będzie mogła spotkać się z reżyserem, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Mariuszem Trelińskim, który wspólnie z Borisem Kudličką w najnowszym okresie historii opery, często określanym mianem „czasu inscenizatorów”, zbudowali rozpoznawalną, cenioną i nagradzaną na całym świecie spójną estetykę, własny język inscenizacyjny, który czyni z nich zjawisko wyjątkowe.

 

A w piątek i niedzielę (22 i 24 września) zapraszamy z zakupionym wcześniej biletem do Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur na spektakl „Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda. Libretto oparte zostało na powieści belgijskiego symbolisty Georgesa Rodenbacha Bruges-la-Morte (1892), którą autor wpisał się w protest przeciw projektom przekształcenia flandryjskiego miasta Brugia, klejnotu średniowiecznej architektury, w nowoczesny port. Ale to nie nocna sceneria zagrożonej Brugii przyniosła sukces temu dziełu, tylko intrygująca fabuła i ekstatyczna muzyka. Świat umarłych miesza się tu ze światem żywych, a bohaterowie, Paul i Maria/Marietta krążą między snem i jawą. W przedwojennej Polsce, na fali europejskich sukcesów, premiera opery pod tytułem Zamarły gród, odbyła się we Lwowie w 1928 roku. Umarłe miasto Korngolda, w którego osobie opera łączy się z kinem, wydaje się wymarzonym tematem dla twórczości reżyserskiej Mariusza Trelińskiego.

 

Obsada (soliści):

Paul – Jacek Laszczkowski

Marie/Marietta – Ewa Vesin

Frank/Pierrot – Tomasz Rak

Fritz – Szymon Mechliński

Brigitta – Bernadetta Grabias

Juliette – Maria Stasiak

Lucienne – Elżbieta Wróblewska

Gaston/Victorin – Pavlo Tolstoy

Hrabia Albert – Paweł Wunder

 

———-Harmonogram TYGODNIA Z OPERĄ—————–

 

16.09.2017 godz. 19:00 – „Opera Paryska” (Sala Kinowa)

 

17.09.2017 godz. 19:00 – „Król Roger” (Sala Kinowa)

 

19.09.2017 godz. 20:00 – Tydzień z Operą/ Spotkanie z Borisem Kudličką (Kieszeń sceny Poziom +1)

 

20.09.2017 godz. 19:00- „Orfeusz i Eurydyka” (Sala Kinowa)

 

21.09.2017 godz. 19:00 – Tydzień z Operą / Spotkanie z Mariuszem Trelińskim (Sala Kinowa)

 

Wszystkie spotkania i projekcje towarzyszące operze „Umarłe miasto” odbędą się w Centrum Spotkania Kultur.

Wstęp wolny z wejściówkami -> do odebrania w kasie Centrum Spotkania Kultur.

ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie