CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Nigel Kennedy, wirtuoz skrzypiec z duszą punka w CSK

Wybitny angielski skrzypek Nigel Kennedy po wielu latach powraca do Lublina, gdzie w Centrum Spotkania Kultur (7 czerwca) wraz ze swoim zespołem zaprezentuje fascynujący program „Spiritual Connection”.

Nigel Kennedy jest uznawany za jednego z najwybitniejszych żyjących skrzypków. Na przestrzeni lat zyskał sławę jako niezwykle wszechstronny i niekonwencjonalny muzyk, wprowadzając rewolucyjne podejście do muzyki klasycznej i jazzu.

W swoim repertuarze ma nie tylko autorskie kompozycje, ale także utwory Bacha,  Vivaldiego, czy również Hendriksa i The Doors.

Od ponad 40 lat występuje w najbardziej prestiżowych i znanych na całym świecie salach koncertowych.

Moją muzyką chce przekazać ludziom, co czuję, co myślę. – dla cracovia.pl

Jego eksploracja różnorodnych stylów muzycznych sprawiła, że stał się ikoną przełamującą konwencje i wprowadzającą świeże spojrzenie na interpretację muzyki.

Wydana w 1989 roku płyta z „Czterema Porami Roku” Vivaldiego z English Chamber Orchestra sprzedała się w 2 mln. egzemplarzy i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najlepiej sprzedający się utwór muzyki klasycznej wszech czasów.

Nigel Kennedy dał się poznać światu nie tylko jako mistrz skrzypiec łączący w swoich występach elementy jazzu, rocka i muzyki klasycznej, ale też jako artysta dość ekscentryczny o czym świadczy jego sceniczne niekonwencjonalne zachowanie (częste granie plecami do publiczności, transowe przytupywanie, popijanie piwa z puszki, opowiadanie dowcipów).

– Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia, czy gram przy rzece, na ulicy, czy na jakiejś pustyni… Mogę grać gdziekolwiek, bo na muzykę zawsze znajdzie się miejsce. – dla cracovia.pl

Program „Spiritual Connection”, który usłyszymy w CSK, to retrospektywny projekt, w którym Kennedy przedstawia wachlarz swojej ulubionej muzyki (Bach, Komeda, Sakamoto) jak i swoje własne kompozycje.

Podczas koncertu zespół zobaczymy w składzie: Nigel Kennedy – skrzypce, fortepian; Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela; Rolf Bussalb – gitara; Piotr Kułakowski – kontrabas; Sławomir Berny – perkusja i instrumenty perkusyjne

10 ciekawostek o Nigelu:*

  1. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach: jego matka była nauczycielką gry na fortepianie, ojciec wiolonczelistą orkiestry królewskiej.
  2. Jest absolwentem elitarnej Juilliard School of Music w Nowym Jorku.
  3. Gra na XVIII-wiecznych skrzypcach Guarneri del Gesù oraz Stradivariusie (Dorothy Jeffries zapisała mu je w testamencie z adnotacją, iż po zakończeniu kariery Nigel przekaże je innemu młodemu i utalentowanemu skrzypkowi).
  4. Wolny czas lubi spędzać albo w swojej brytyjskiej posiadłości w Malvern w hrabstwie Worcestershire, albo w mieszkaniu przy ul. Floriańskiej w Krakowie.
  5. W latach 2002-2005 pełnił funkcję gościnnego dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej.
  6. W 2002 r. został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Kameralnej.
  7. Jest kibicem Cracovii, ale klubem najbliższym jego sercu pozostaje jednak Aston Villa.
  8. Jest prezesem honorowym stowarzyszenia działającego przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach.
  9. W 2009 r. wystąpił z polską grupą Kroke w Areszcie Śledczym w Lublinie
  10. W 2010 r. Nigel Kennedy założył The Orchestra of Life. W skład zespołu wchodzą młodzi muzycy z Polski i Wielkiej Brytanii, których artysta wybrał osobiście.

*Za: wikipedia.org i filmweb.pl

MECENASI CSK
ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie