CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Jesienny Konkurs Recytatorski – Turniej Powiatowy w Lublinie

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ogłasza 28. Jesienny Konkurs Recytatorski. Konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorosłych. Tegoroczne hasło konkursu brzmi „Bajki, baśnie, legendy…”.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem 28. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.

🦌 TEMATYKA
W tegorocznej edycji Jesiennego Konkursu Recytatorskiego proponujemy Państwu temat „Bajki, baśnie, legendy…”. Jak co roku podane hasło stanowi inspirację i daje możliwość szerokiej interpretacji. Wybrany w tym roku temat kieruje inspirację w stronę alegorii, uniwersalnych przekazów czy motywów fantastycznych i ludowych. Każdy z gatunków zawartych w temacie ma swoje specyficzne cechy i funkcje, ale wszystkie one łączą się w jednym celu – przedstawienia uniwersalnych prawd o ludzkim życiu i wartościach, które są w nim najważniejsze.

Repertuar może obejmować zarówno znane opowieści, jak i mniej popularne utwory, które mogą zaskoczyć oryginalnością. Przy wyborze możemy sięgnąć po klasyki z twórczości polskich i zagranicznych autorów takich jak Jan Brzechwa, Grzegorz Kasdepke, Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro, Ignacy Krasicki, Jakub i Wilhelm Grimm czy Hans Christian Andersen. Swoje poszukiwania należy też skierować w stronę opowieści ludowych lub twórców z naszego regionu takich jak Biernat z Lublina, Józef Czechowicz czy Zbigniew Dmitroca.

Zachęcamy również do zapoznania się z legendami, które także mogą stanowić źródło inspiracji. Prosimy by w trakcie wyboru repertuaru pamiętać o dopasowaniu utworu do wieku recytatora, a także skracaniu tekstów prozatorskich – tak by ich sens został zachowany, a czas prezentacji był zgodny z wymaganiami regulaminu. Dorosłych oraz młodzież zachęcamy do budowania głębszych znaczeń w interpretacji wybranych utworów.

Wierzymy, że opowieści, które znamy z dzieciństwa, zainspirują do refleksji nad dzisiejszym światem i jego wyzwaniami. W dobie pędu codzienności, chwila refleksji nad bajkami, baśniami i legendami może stać się dla nas powrotem do czasu beztroski oraz inspiracji do lepszego poznania świata i samych siebie.

Wystąpienia recytatorów będą przypomnieniem, że najstarsze opowieści wciąż mają wiele do powiedzenia i mogą być cennym źródłem mądrości. Zapraszamy do twórczych poszukiwań, odkrywania własnych interpretacji oraz dzielenia się nimi z innymi.

Jesteśmy przekonani, że każdy z Państwa odnajdzie w tym temacie coś dla siebie i będzie miał okazję do zaprezentowania swojej pasji w recytacji. Liczymy na liczne zgłoszenia i niezapomniane występy, które na długo pozostaną w pamięci zarówno uczestników, jak i publiczności.

Do zobaczenia na scenie!

🦌 ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci, a także wszyscy dorośli miłośnicy recytacji z terenu województwa lubelskiego.

W konkursie obowiązuje podział na następujące kategorie wiekowe:
🍁 uczniowie szkół podstawowych – klasy I-III,
🍁 uczniowie szkół podstawowych – klasy IV-VI,
🍁 uczniowie szkół podstawowych – klasy VII-VIII,
🍁 uczniowie szkół ponadpodstawowych,
🍁 dorośli.

Recytatorzy ze szkół podstawowych (klasy 1-8) prezentują jeden utwór zgodny z tematyką konkursu.

Recytatorzy ze szkół ponadpodstawowych i dorośli prezentują dwa utwory:
🍁 pierwszy – związany z tematyką konkursu,
🍁 drugi – związany z tematyką konkursu oraz województwem lubelskim (np. twórcy pochodzącego z terenu Lubelszczyzny).

Repertuar może obejmować wiersz lub fragment prozy, dopuszczalny jest również uzasadniony kolaż tekstów. W przypadku prezentacji fragmentu prozy wskazane są skróty.

Uczestnik zgłasza repertuar nieprezentowany w innych konkursach ani w poprzednich edycjach JKR. Repertuaru nie wolno zmieniać na kolejnych etapach konkursu.

Łączny nieprzekraczalny czas prezentacji:
🍁 uczniowie szkół podstawowych – do 3 minut,
🍁 uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli – do 6 minut.

🦌 ZGŁOSZENIA
Uczestnik zgłasza chęć udziału w konkursie przez wypełnienie i przesłanie elektronicznej karty zgłoszeniowej – odpowiedniej dla danych eliminacji powiatowych.

Organizator eliminacji powiatowych ustala zasady przeprowadzania eliminacji środowiskowych w swoim powiecie.

🦌 TURNIEJ POWIATOWY W LUBLINIE
Organizatorem Turnieju Powiatowego w Lublinie jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Turniej Powiatowy w Lublinie odbędzie się 15 października 2024 r. w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1, 20-029 Lublin, poziom -1).

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie oraz na stronie Organizatora

🦌 TURNIEJ WOJEWÓDZKI W LUBLINIE
Turniej Wojewódzki odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 r. w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1, 20-029 Lublin, poziom -1).

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie oraz na stronach Organizatora.

🦌 KONTAKT
Informacji na temat przebiegu wydarzenia w województwie oraz Turnieju Wojewódzkiego udzielają:

Dominika Jarosz
Starsza Specjalistka ds. edukacji kulturalnej, Biuro WOK CSK
mail: jkr@csklublin.pl | telefon: (81) 441 56 52

Piotr Czyryk – Starszy Specjalista ds. edukacji kulturalnej, Biuro WOK CSK,
mail: jkr@csklublin.pl | telefon: (81) 441 56 50

Biuro Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
mail: jkr@csklublin.pl | telefon: (81) 441 56 60

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie dostępnym na stronie:
🍁 www.csklublin.pl

🦌 REGULAMIN – link

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki żywego słowa! 😊

ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie