CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Współczesne Dziedzictwo Tradycyjnej Lubelszczyzny

Projekt pn. „Współczesne Dziedzictwo Tradycyjnej Lubelszczyzny”  🎻 🧵  🌸  otrzymał dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2024. Przed nami warsztaty z twórcami ludowymi, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniego spotkania i poznania stosowanych przez nich technik. Wśród spotkań m.in. plastyka zdobnicza oraz obrzędowa, a także garncarstwo. Ponadto w ramach projektu odbędzie się konferencja poświęcona współczesnemu twórcy ludowemu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna przedstawiająca sylwetki twórców oraz uczestników warsztatów. Finałem będzie koncert. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Projekt pn. „Współczesne Dziedzictwo Tradycyjnej Lubelszczyzny” 🎻 🧵 🌸 zakłada szereg działań skierowanych do szerokiego grona odbiorców.
Wśród zaplanowanych wydarzeń:
🌸 warsztaty, które poprowadzą m.in. osoby należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych;
🌸 zarejestrowanie i zarchiwizowanie zjawisk kultury ludowej za pomocą nagrań;
🌸 wydanie folderu zawierającego sylwetki twórców ludowych zaangażowanych w projekt;
🌸 wystawa fotograficzna ukazująca twórców ludowych zaangażowanych w projekt, ich pracę, a także dokumentująca spotkania podczas warsztatów;
🌸 konferencja podsumowująca, której głównym tematem będzie współczesny twórca ludowy. Nie zabraknie dyskusji o ewolucji i zmianach, jakie zaszły w tej dziedzinie. Na zakończenie konferencji odbędzie się koncert inspirowany muzyką tradycyjną.
Udział bezpłatny. Warunkiem koniecznym jest wypełnienie elektronicznej karty zgłoszeniowej:
Link do zapisów: TUTAJ

Potwierdzeniem zapisania na warsztaty jest informacja zwrotna wraz ze szczegółami dotyczącymi wydarzenia.

Liczba miejsc ograniczona.

Harmonogram warsztatów:

✂️ Papierowe tradycje – tworzymy wycinanki
17 września (wtorek) | godz. 16:30–19:30 | 13+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z genezą powstania wycinanki polskiej w sztuce ludowej z podziałem na regiony. Zaprezentowane zostaną różne style wycinanek, ze szczególnym uwzględnieniem lubelskiej tradycji. Następnie uczestnicy dowiedzą się, jak wycinać podstawowe kształty i własnoręcznie wykonają wycinankę. Każda praca zostanie oprawiona.

Prowadzący | Roman Prószyński
Jest mistrzem w dziedzinie plastyki obrzędowej i zdobniczej. Pisankarstwem zajmuje się od dziecka a ich wykonywania nauczył go ojciec. W dzieciństwie kopiował wzory ojca, ale z biegiem lat wypracował swój własny, niepowtarzalny styl oparty na charakterystycznych ornamentach i kolorystyce tradycyjnych lubelskich pisanek. Drugą pasją Romana Prószyńskiego są wycinanki, które wykonuje od 1973 r. Początkowo wzorował się na twórczości Ignacego Dobrzyńskiego z Grabowa – słynnego lubelskiego wycinankarza. Z czasem po opanowaniu techniki wycinania wprowadził własne wzory, czasami wykorzystując motywy wykonywane na pisankach. Tworzy wycinanki wieloosiowe: kwadratowe, koliste i ośmioboczne. Łączy elementy roślinne z geometrycznymi, czasami wykorzystuje figury kogutów. Jest laureatem wielu konkursów na sztukę ludową, uczestniczy w targach i kiermaszach. Prace twórcy znajdują się w licznych muzeach w Polsce i u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą. Eksponowane były na wystawach poświęconych sztuce ludowej nie tylko Polsce, ale i w Kopenhadze, Wilnie, Odense, Aalborgu oraz Expo 2000 w Hanowerze. Od wielu lat prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą oraz prezentuje swoje umiejętności w Galerii Sztuki Ludowej STL w Lublinie w ramach Akademii Sztuki Ludowej. Zgodnie z tradycją rodzinną, umiejętności wykonywania pisanek przekazał swojej córce Agnieszce i synowi Adamowi.
Roman Prószyński jest także niezwykle zaangażowanym działaczem kultury. Od 1975 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, gdzie pełnił wiele funkcji. Jest wiceprezesem Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej. Otrzymał wiele wyróżnień w tym Nagrodę im. Oskara Kolberga oraz Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.

🏵️ Tradycja Krzczonowska – tworzymy serwetki
18 września (środa) | godz. 16:30–19:30 | 12+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat haftu krzczonowskiego. Praktyczną część poprzedzi jego historia. Każdy uczestnik wykona zdobioną haftem serwetkę.

Prowadząca | Bogumiła Wójcik
Jest jedną z najbardziej aktywnych twórczyń ludowych na Lubelszczyźnie. Obecnie mieszka w Olszance koło Krzczonowa – miejscowości, gdzie swoje źródło ma strój krzczonowski. Wychowała się w rodzinie pielęgnującej tradycje ludowe, haftu nauczyła się od swojej prababci. „Od dziecka interesowała mnie sztuka ludowa m.in. dzięki babci, z którą wspólnie wykonywałam pisanki” – wspomina swoje początki pani Bogumiła. W latach młodzieńczych odtworzyła haft krzczonowski z oryginalnej dawnej koszuli. Jest wszechstronną twórczynią należącą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zajmuje się haftem, szyciem strojów ludowych oraz pisankarstwem. Chętnie pracuje społecznie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc w Krzczonowie szkółkę twórczości ludowej.

⚒️ Wielowymiarowe Historie – płaskorzeźba
20 września (piątek) | godz. 16:30–19:30 | 12+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa pracy z drewnem oraz narzędziami, tj. dłuta. Każdy z uczestników otrzyma wcześniej przygotowaną deseczkę. Za pomocą dłut wykona własną płaskorzeźbę z motywem kwiatowym.

Prowadzący | Jacek Wijak
Obecnie mieszka w Abramowie. Z wykształcenia jest stolarzem, dlatego praca w drewnie nie jest mu obca. Przed laty, zainspirowany twórczością nieżyjącego już artysty Józefa Kuli, sam postanowił zająć się tą sztuką. Jest więc samoukiem. W kręgu jego zainteresowań znalazły się zarówno rzeźby sakralne, jak i świeckie, które zazwyczaj pozostawia w kolorze naturalnego drewna. Chętnie wykonuje też figury zwierząt i postacie fantastyczne. Od pewnego czasu próbuje też rzeźbić w kamieniu. Współpracuje z lokalnymi instytucjami, prowadząc zajęcia rzeźbiarskie dla dzieci. W 2022 r. otrzymał nagrodę Starosty lubartowskiego za krzewienie twórczości ludowej. Autor wystaw, m.in. w Gminnej Bibliotece w Abramowie pn. Twórczość rzeźbiarska Jacka Wijaka.

💠 Warsztaty tradycji – tworzymy pająki krystaliczne
21 września (sobota) | godz. 10:00–13:00 | 15+

Warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak zrobić pająka krystalicznego. Na tekturkach zostaną zbudowane małe kryształy ze słomy, które po połączeniu ze sobą dadzą efekt piramidy. Gdy konstrukcja będzie gotowa uczestnicy przyozdobią ją kolorowymi kwiatkami z bibuły. Warsztatom towarzyszy pogawędka na temat historii robienia pająków i zwyczajów, jakie im towarzyszyły.

Prowadzący | Małgorzata i Tomasz Krajewscy
Od 2013 roku należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Ich prace w dziedzinie twórczości ludowej zaliczane są przez etnografów do plastyki obrzędowej. Angażują się w upowszechnianie ginącej tradycji i rękodzieła ludowego. Wykonywane przez nich wyroby charakteryzują się zgodnością z tradycją naszego regionu oraz dużymi walorami artystycznymi.

Swoje wyroby prezentują i sprzedają na festiwalach i jarmarkach ludowych w całej Polsce. Ponadto wystawiali je również we Francji, Izraelu i w Turcji.
Prowadza warsztaty i pogadanki dla dzieci i dorosłych, przybliżając swoim słuchaczom historię i tradycje ludowe Lubelszczyzny.

👼 Słomiane Anioły – twórczość z tradycją
21 września (sobota) | godz. 15:00–17:00 | 18+

Warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają słomianego anioła. Słoma to dawny ogólnodostępny półprodukt, z którego wytwarzano wiele użytkowych przedmiotów. Były to np. słomianki, kapelusze, buty. Wykonywano z niej także produkty dekoracyjne np. ozdoby choinkowe. Jak mówi Pani Wiesława Kucharzyk przedmioty te zaliczają się do tych, które mogą zaginąć, gdyż ciężko dziś pozyskać słomę spod kosy. Pani Wiesława kultywuje tę tradycję po dziadku i mamie. Od wielu lat sama przekazuje ją starszym i młodszym pokoleniom.

Prowadząca | Wiesława Kucharzyk
Uznana twórczyni ludowa specjalizująca się w tradycyjnych wyrobach ze słomy oraz plastyce obrzędowej. Kontynuatorka rodzinnych tradycji twórczych. Jej mama to Stanisława Baran – znany twórczyni ludowa. Wiesława Kucharzyk swoje umiejętności przekazała dzieciom zachowując tak cenny w kulturze tradycyjnej przekaz pokoleniowy. Specjalizuje się w plastyce obrzędowej wykonując charakterystyczne dla regionu palmy wielkanocne, ozdoby choinkowe, szopki ze słomy i wieńce dożynkowe, za które była nagradzana. Bardzo aktywna twórczyni uczestnicząca w wielu prezentacjach twórczości ludowej w regionie. Uczestniczka Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, imprez w Holi, Puławach i Lublinie. Stała instruktorka Akademii Sztuki Ludowej STL – cyklicznych warsztatów i pokazów rękodzielniczych w Galerii STL, które przybliżają kulturę tradycyjną mieszkańcom miasta. Uczestniczy również w warsztatach wykonywania ozdób choinkowych. Wykonywane przez nią ozdoby choinkowe oraz ozdoby ze słomy są charakterystyczne dla regionu. Tradycyjne palmy wielkanocne wykonuje używając kwitnących gałązek wierzbowych z dodatkiem barwinka oraz bibułkowych i suszonych kwiatów ułożonych w misterne wzory. Do najbardziej znanych jej wytworów, z których słynie, są kompozycje z suszonych kwiatów, traw oraz ziół, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

🧉 Od garści gliny po kubek w garści
22 września (niedziela) | godz. 11:00–14:00 |15+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z regionalnymi formami i zdobnictwem. Spotkanie rozpocznie się wystawą prac przygotowanych przez prowadzącego warsztaty i opowiadaniem o „naczyniach”. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z dwoma rodzajami kół garncarskich. Przy pomocy prowadzącego będą pracować na kołach oraz lepić ręcznie.

Prowadzący | Piotr Skiba
Garncarstwem zajmuje się od 16 roku życia. Jako licealista odwiedzał pracownie Czesława Ambrożkiewicza i Zygfryda Gajewskiego w Urzędowie, gdzie mieszkał. Początkowo było to młodzieńcze hobby. Z czasem stało się jego pasją i sposobem na życie. W Jadwisinie niedaleko Lublina zbudował piec garncarski i utworzył pracownię. Wyroby, które tam powstają to m.in. ludowe garnki, dzbany, misy oraz repliki naczyń z różnych epok. Piotr Skiba wykonywał naczynia do filmu „Quo Vadis” J. Kawalerowicza. Od 1999 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W roku 2006 w ramach Stypendium Ministra Kultury zbierał materiały do książki o garncarstwie. Książka pt. „Garncarstwo Sztuka Pięciu Żywiołów” ukazała się na początku 2010 roku. Prowadzi również pracownię garncarską w Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 26 w Lublinie. Reprezentował Polskę i Lubelszczyznę na wielu plenerach i festiwalach za granicą Niemcy – Rudolfstadt, Creisen, Białoruś – Horodna, Ukraina – Lwów i Kijów, wystawiając tam swoje prace i prowadząc warsztaty.

🧶 Tradycyjne sploty – pasja tkania
23 września (poniedziałek) | godz. 14:00–16:00 |18+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi wzorami regionu. Każdy uczestnik będzie miał możliwość spróbować swoich sił i na tradycyjnych krosnach utkać fragment chodnika tzw. szmaciaka.

Prowadząca | Małgorzata Urban
Jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2004 r. w dziedzinie tkactwa i plastyki obrzędowej.
Twórczością ludową zajmuje się od ponad 20 lat. Tkactwa i wykonywania palm nauczyła się od swojej mamy i babci.
Zadebiutowała w 1997 roku udziałem w wystawie indywidualnej palm w Galerii Sztuki „Kuźnia” w Kazimierzu Dolnym. Od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo. Szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, związkach z naturą. Palmy wielkanocne wykonuje z suchych ziół, kwiatów, traw i zbóż. Poza tradycyjnymi wzorami charakterystycznymi dla palmy lubelskiej odznaczają się one dużą inwencją twórczą. Tkaniny twórczyni wyróżniają się starannością technicznego wykonania oraz walorami kolorystycznymi i dużym wyczuciem kompozycji. Należy do najzdolniejszych tkaczek regionu Lubelszczyzny. Jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Współpracuje z Muzeum Regionalnym PTTK w Puławach, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – Oddział Muzeum Zamek w Janowcu, Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w swojej izbie twórczej w Cholewiance. Od lat uczestniczy w Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, zdobywając nagrody na najlepsze prace prezentowane na stoisku, zawsze prezentując technikę wykonywania tkactwa.

(UWAGA! miejsce warsztatów: Siedlisko Małgorzaty, Cholewianka 7a, 24-120 Kazimierz Dolny)

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024”.

ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie