Poznajcie program Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”…
„Scena w Budowie”, nazwa nowego wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – Festiwalu Scenografii i Kostiumów – nie jest przypadkowa. Nawiązuje do zwyczajowej nazwy – Teatr w Budowie, która przylgnęła do naszej instytucji podczas 40 lat budowy. Dziś to określenie inspiruje nas w tworzeniu tożsamości tego miejsca. Już sama jego architektura swoją surowością nawiązuje do niekończącego się procesu kreacji. To przestrzeń otwarta, pobudzająca i inspirująca do kreowania nowych aranżacji inscenizacyjnych. Scenografia jest areną, w której kumulują się i ścierają myśli, koncepcje, wyobrażenia twórców spektaklu. W ten sam sposób myślimy o Centrum Spotkania Kultur, jego ascetyczne wnętrza stanowią wręcz zaproszenie do tworzenia. W naszym budynku wszystko jest odkryte – przeszklone powierzchnie, nieotynkowane ściany, odsłonięte elementy instalacji. Podobny kierunek obieramy, konstruując program „Sceny w Budowie”. Chcemy zapoznać widzów z tym, co zazwyczaj ukrywane jest przed ich wzrokiem, odsłaniamy kulisy pracy scenografów, kostiumografów, proces budowy i kreacji spektaklu. Piotr Franaszek
PROGRAM FESTIWALU:
I DZIEŃ 20.04 CZWARTEK
17.00 Sala Kinowa -1, Spotkania z mistrzami / wernisaż
Rozmowa z Eweliną Marciniak – reżyserką i Magdaleną Kupryjanowicz – dramaturżką „Ksiąg Jakubowych” Teatru Powszechnego w Warszawie. Spotkanie otwiera wystawę scenografii do spektaklu „Księgi Jakubowe”, dostępną od 20.04 do 23.04 w Małej Mediatece, poziom -1, wejście od wystawy „Andrzej Kreütz-Majewski”.
19.00 Sala Operowa CSK +1, Otwarcie festiwalu, Spektakl „Fahrenheit 451” Teatr Wybrzeże
II DZIEŃ 21.04 Piątek
17.00 Kieszeń Boczna Sceny +1, Spotkania z mistrzami / wernisaż
Rozmowa z Januszem Opryńskim – reżyserem, Jerzym Rudzkim – scenografem, Moniką Nyckowską – kostiumografką oraz Aleksandrem Janasem – twórcą wizualizacji do spektaklu „Punkt Zero: Łaskawe” Teatru Provisorium. Scenografia prezentowana będzie w formie wystawy od 20.04 do 22.04 w Kieszeni Sceny, poziom +1.
20.00 Foyer +1, Wernisaż
wystawa „Andrzej Kreütz-Majewski (1936-2011)”, kurator: Marcin Fedisz / Galeria „Opera”
instalacje kostiumograficzne z kolekcji: Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
22.04 sobota
godz. 10.00 Mediateki CSK, Warsztaty z projektowania Scenografii i Kostiumów
12.00 Sala Kinowa -1, wydarzenie towarzyszące, Wernisaż Wystawy Aleksiun Jaromir. Galeria Saska
17.00 Sala Kameralna +2, Spotkania z mistrzami
Rozmowa z członkami Jury Festiwalu: Pawłem Dobrzyckim, Anną Królicą, Ewą Kuryluk i Dorotą Roqueplo.
20.00 Sala Operowa +1, Gala Wręczenia nagród. Prowadzenie Tomasz Raczek + koncert Onuka
23.04 Niedziela
10.00 Mediateki CSK, Warsztaty z projektowania Scenografii i Kostiumów
18.00 Teatr Muzyczny, Spektakl „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” Polski Teatr Tańca – Balet Poznański
20.00 Sala Operowa, Spektakl „Kumernis, czyli o tym jak Świętej Panience broda rosła”
Przez cały Festiwal (wydarzenia towarzyszące):
Ekspozycje instalacji kostiumograficznych z kolekcji: Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie oraz Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Wystawa „Andrzej Kreutz Majewski (1936-2011)”
Retrospektywna wystawa prezentująca dokonania jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiego teatru, wieloletniego naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie, autora dekoracji i kostiumów do niezliczonych realizacji operowych, a także cenionego malarza. Ekspozycja przygotowana wspólnie z Teatrem Wielkim – Operą Narodową prezentuje dokonania artysty, który współpracował z największymi scenami teatralnymi świata, m.in. z Covent Garden w Londynie, Staatsoper w Wiedniu i Operą Paryską. Jego wychowankiem jest również znakomity scenograf Boris Kudlička.
Wernisaż w plenerowej Galerii Saskiej – Galeria Saska to inicjatywa realizowana przez Centrum Spotkania Kultur i Leszka Mądzika organizowana od kilku lat. W otwartej przestrzeni, na płocie lubelskiego Ogrodu Saskiego prezentowane są prace najwybitniejszych plakacistów, malarzy i fotografików. Przy okazji festiwalu zorganizujemy wystawę, której tematyka powiązana zostanie z jego ideą.
Spotkania z mistrzami – autorskie spotkania z autorytetami w dziedzinie teatru, scenografii i kostiumów – w ramach festiwalu zorganizujemy otwarte spotkania z artystami ważnymi dla polskiej i europejskiej kultury scenograficznej i kostiumograficznej, w czasie których podzielą się swoimi przemyśleniami, opowiedzą o twórczości oraz o swoich doświadczeniach.
Warsztaty scenograficzne dla dzieci i młodzieży – zajęcia warsztatowe prowadzone przez studentów i absolwentów Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przybliżą uczestnikom praktyczne zagadnienia z szeroko pojętej plastyki teatralnej. Podczas zajęć zaprezentujemy przykłady projektów i realizacji scenograficznych z całego świata, każdy z uczestników zaprojektuje własną przestrzeń teatralną w makiecie oraz miniaturę kostiumu. Efekty pracy zostaną uwiecznione na zdjęciach w różnych odsłonach świetlnych. Warsztaty mają na celu przedstawienie warsztatu, którym posługuje się scenograf, a tym samym zachęcenie do zgłębiania tej unikatowej dziedziny sztuki.