CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Budowanie własnego ula – zapraszamy na warsztaty

Dwudniowy warsztat, podczas którego uczestnicy zbudują własny wielokorpusowy ul snozowy w pełni kompatybilny z ulem wielkopolskim.

Prowadzący: Jacek Wiczyński pszczelarz, muzyk, filozof. W 1996 roku ukończył Państwowe Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Prowadzi pasiekę w ulach snozowych, które sam buduje, zajmuje się stolarstwem. Mieszka w Pile.

Dwudniowy warsztat, podczas którego uczestnicy zbudują własny wielokorpusowy ul snozowy w pełni kompatybilny z ulem wielkopolskim.

Podczas warsztatów poznamy:

-podstawowe zasady budownictwa respektowanego przez pszczoły
-sposoby zasiedlania ula i prowadzenia go w sezonie
-ekologiczne sposoby walki z warrozą
-podstawowe zasady budownictwa pasiecznego
– z przygotowanych prefabrykatów każdy uczestnik zbuduje własny ul.

Uczestnicy warsztatów mogą pracować pojedynczo lub po dwie osoby (dotyczy to osób, które będą chciały zrobić sobie wspólny ul). 

Przewidujemy 6 stanowisk pracy (przy jednym stanowisku może pracować do 2 osób). Na każdym stanowisku powstanie 1 ul.

Stanowiska będą zorganizowane w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Po skończonych warsztatach uczestnicy zabiorą gotowe elementy uli. Materiały zapewnia prowadzący. Ule będą powstawać z przygotowanych wcześniej prefabrykatów (nie będzie trzeba docinać drewna). Narzędzia, które powinni mieć ze sobą uczestnicy to: wkrętarka aku (wiertarka, śrubokręt)

Koszt warsztatów: 250 zł / 1 stanowisko pracy

Zapisy prowadzi Marcin Sudziński (CSK) pod adresem: 
marcin.sudzinski@gmail.com
Zaliczkę w wysokości 150 zł należy wpłacić do dnia 01.12.2017r.  

Pytania prosimy kierować na podany adres e-mail bądź telefonicznie pod nr 503 155 954.

Czym jest ul snozowy?
Snoza to listwa w górnej bądź środkowej części ula, od której pszczoły zaczynają budować (odciągać) plaster. Nie stosuje się w nim węzy pszczelej (jedynie może to być wąski pasek jako zachęta do odciągnięcia plastra w konkretnym miejscu). Plaster nie jest ograniczony zatem ramką ale kształtem ścian wewnętrznych. Daje on pszczelarzowi pewną dowolność w konstrukcji, rzecz jasna przy zachowaniu odrobiny zdrowego rozsądku (ul powinien zachować wymiary respektowane przez pszczoły). 
Wielokorpusowy ul snozowy to wynik ponad dziesięciolecia eksperymentów na różnych systemach alternatywnej gospodarki pasiecznej. Ul ten jest w pełni kompatybilny z popularnymi systemami nowoczesnej gospodarki pasiecznej ( wielkokorpusowy wielkopolski, Ostrowskiej). Dzięki temu może być wykorzystany jako specyficzne uzupełnienie dotychczasowej gospodarki albo ciekawe doświadczenie dla pszczelarzy początkujących. 
Miód wydobywa się z plastrów tak samo jak czynili to nasi przodkowie 200 lat temu. Dzięki wygniataniu dziko budowanych plastrów miód jest bardziej aromatyczny oraz wzbogacony rozpuszczoną w nim pierzgą. Plastry w zasadzie są w całości budowane przez pszczoły więc hodując pszczoły w taki sposób będziemy posiadaczami unikalnego na światową skalę produktu jakim jest czysty, organiczny wosk pszczeli oraz propolis.

ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie