Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. CSK organizuje go wspólnie z Against Gravity, jednym z największych dystrybutorów filmów w Polsce. Zapraszamy na spotkania z twórcami…
13.05 spotkanie z Elwirą Niewierą i Piotrem Rosołowskim, twórcami filmu „Książę i dybuk”, nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy dokument o kinie, poprowadzi Monika Sawka, koordynatorka festiwalu w Lublinie.
Podczas spotkania porozmawiamy o stwarzaniu siebie od nowa, poszukiwaniu nowych tożsamości i gombrowiczowskich maskach.
„Książę i dybuk” to dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Kim naprawdę był Mosze Waks? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością?
Elwira Niewiera
Reżyserka, scenarzystka i badaczka. Jej dokument „Efekt domina” (wyreżyserowany wspólnie z Piotrem Rosołowskim) był prezentowany na ponad 30 festiwalach na całym świecie i otrzymał wiele nagród, wśród których znalazły się Złoty Gołąb dla Najlepszego Filmu w konkursie filmów niemieckich festiwalu DOK Leipzig czy Złoty Róg dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Piotr Rosołowski
Reżyser i operator. Ukończył Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Stypendysta Akademii Sztuki Mediów w Kolonii. Współtwórca filmu „Królik po berlińsku” – nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego, a także współreżyser filmu „Efekt domina”.
14.05 spotkanie z Borisem Miticiem reżyserem „Filmu o niczym” poprowadzi Anna Duda-Gocel, dziennikarka TVP Lublin, autorka filmów dokumentalnych
„Śmiałe i ekstrawaganckie przedsięwzięcie, znajdujące się na antypodach klasycznego dokumentu – takiego ze sprecyzowanym tematem, logicznym wynikaniem obrazów i gadającymi głowami. „Film o niczym” często nazywany jest „parodią filmu interwencyjnego”, zaangażowanego, ostrzegawczego itp., i coś w tym niewątpliwie jest: to, co w nim uderza najbardziej, to artystyczna bezinteresowność”. Tak film zapowiada magazyn kulturalny CoJestGrane Gazety Wyborczej. Podczas spotkania porozmawiamy o tym jak pokazać cokolwiek bez jednoczesnego portretowania gadających głów i analiz eksperckich?
Boris Mitic
Urodzony w 1977 roku w Leskovac, w południowej Serbii. Mieszkał na kilku kontynentach, po czym wrócił do Belgradu. Przez pięć lat pracował dla najlepszych międzynarodowych agencji medialnych. Dzięki temu zrozumiał kilka rzeczy i resztę życia poświęca na rodzicielstwo, piłkę nożną i kreatywne dokumenty.
19.05 spotkanie z Klaudiuszem Chrostowskim, reżyserem filmu „Call me Tony”, nagrodzonego na festiwalu IDFA w Amsterdamie nagrodą dla najlepszego studenckiego filmu dokumentalnego, poprowadzi Janusz Koczberski, psycholog z lubelskiego Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii.
Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o poszukiwaniu i potrzebie posiadania w życiu autorytetów. Bohaterem filmu jest Konrad, osiemnastoletni kulturysta, z uporem zabiegający o atencję wiecznie nieobecnego ojca. To filmowa opowieść o tym momencie w życiu, kiedy wszyscy oczekują od nas odpowiedzi, a jedyne co mamy to pytania.
Klaudiusz Chrostowski
Ukończył w stopniu licencjata kierunek film i video na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Londynie. Po powrocie do kraju rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, gdzie zrealizował kilka filmów fabularnych i dokumentalnych. Pracował jako asystent przy filmie „Nieulotne” Jacka Borcucha, a także serialu „Dzwony wojny” w reżyserii Brendana Mahera.
21.05 debata z udziałem Katarzyny Kozyry i dyrektora Galerii Labirynt Waldemara Tatarczuka, którą poprowadzi o. Tomasz Dostatni, dominikanin publicysta.
Podczas spotkania porozmawiamy o tzw. syndromie jerozolimskim, potrzebie bycia indywidualnością i tęsknocie za wiarą. Najnowszy projekt filmowy Katarzyny Kozyry poświęcony jest osobom odwiedzającym Ziemię Świętą, które utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. W filmie każda z pokazanych osób jest niepowtarzalna.
Katarzyna Kozyra
Urodzona w Warszawie w 1963 roku. Rzeźbiarka, fotografka, performerka, reżyserka filmowa, autorka video instalacji i akcji artystycznych. Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1998 roku podjęła studia podyplomowe w Pracowni Nowych Mediów prowadzonej przez profesora Helmuta Marka w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książki w Lipsku.