O nas | PHONOmatic STUDIO
UDO VOLFRAM (Robert Kuśmirowski), urodzony w 1973 roku w Łodzi, to postać wielowymiarowa, zdolna zaskakiwać różnorodnością swojej działalności artystycznej. Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Kuśmirowski studiował również na Uniwersytecie Rennes 2 i Beaux-Arts Rennes we Francji.
Jego prace charakteryzują się rozmachem i innowacyjnością oraz kontekstem historycznym. Często wprowadza też wątek muzyczny, jak przy realizacji studia muzycznego UHER.C z lat 60-tych XX wieku, gdzie prócz stawianych atrap i quasi modułów grających, znalazły się też urządzenia z czasu rozwoju technologicznego zachodnich państw.
W 2008 roku wydał swoją pierwszą płytę UHER.C gdzie jej materiał mógł zaprezentować na „OFF Festiwalu” w Mysłowicach.
Najnowszym rozdziałem w karierze Roberta Kuśmirowskiego jest przyjście do KROMP ROOM RECORDS w 2021 roku pod pseudonimem Udo Volfram. Artysta dołącza do wytwórni z remiksem dla zespołu Agressiva 69 do utworu „Dlaczego nie ty?”.
Ten krok stanowi fascynujące połączenie światów sztuki współczesnej i muzyki elektronicznej. W 2021 roku, Udo Volfram przekształca utwór, dodając do niego unikalny elektroniczny wymiar, który doskonale współgra z oryginalnym brzmieniem Agressiva 69.
Ta synergia talentów obiecuje ciekawe i innowacyjne doświadczenia dla fanów obu artystów. Kuśmirowski już wcześniej dał się poznać jako autor kompozycji muzycznych. W 1989 roku współtworzył lubelski zespół „Radio OXO”. Od 1991 roku pozostaje w duecie „Undegun”, by w 1992 roku ostatecznie przejść do formacji Death metalowej „Sannyasin”.
Aktualnie prócz projektów muzycznych i wydawniczych czy współtworzenia duetu „F 60” z Erykiem Paluchem, inauguruje też autorski cykl spotkań muzyki generatywnej i badawczej „PHONOmatic STUDIO” w CSK Lublin.
Sztuka Roberta Kuśmirowskiego i muzyka Udo Volframa to dwa naprzemienne artystyczne światy, które kreuje jeden człowiek. Zaskakujące połączenie sztuki Roberta Kuśmirowskiego z muzyką Udo Volframa zdaje się tworzyć nowatorską przestrzeń, w której różne dziedziny artystyczne łączą siły. To także potwierdzenie, że granice między różnymi dziedzinami sztuki stają się coraz bardziej płynne, dając twórcom możliwość eksploracji i inspiracji na nowe sposoby.
Przykładem może być wyprodukowana płyta UHER.C w 2008 roku, we współpracy z Braćmi Judica Cordiglia z Turynu, pionierami nagrań dźwięków z przestrzeni kosmicznej z czasów Zimnej Wojny. W roku 2023 wydał kolejny album „Thirty to tomorrow” będący podsumowaniem muzycznym z wystawy o tym samym tytule w krakowskiej Cricotece.
Cały album jest muzycznym spotkaniem jeszcze kilku artystów. Andrzeja Dudka Durera i Daniela Zagórskiego, Marka Chlamdy i Marka Choloniewskiego. Udo Volfram zapowiada kolejny swój album „FORMANT”, tym razem jako kompilacje własnych kompozycji z końca lat 90-tych XX wieku.
https://udovolfram.bandcamp.com/album/uher-c
NO BODY (Marcin Sudziński) (ur. 1978), pszczelarz, animator kultury, kulturoznawca, fotograf, muzyk. Absolwent Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Ukończył animację kultury i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Akademię Fotografii w Warszawie.
W latach 2009-2015 pracował w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN” prowadząc pracownię klasycznej fotografii. Wyczyścił i zakonserwował tam około trzy tysiące szklanych negatywów z lat 1914-1939, znalezionych podczas remontu jednej ze staromiejskich kamienic (kolekcja „Twarze nieistniejącego miasta”).
Od 2016 roku prowadzi pracownię fotografii w Centrum Kultury w Lublinie. Specjalizuje się w klasycznej fotografii. W 2022 roku został wyróżniony w międzynarodowym konkursie Vintage Photo Festival w Bydgoszczy za cykl „Czarne światło”, którego koncept rozwija do dziś opierając się na podstawowych technikach powstawania obrazu (luksografia, fotografia kontaktowa, chemiografia z wykorzystaniem materiałów światłoczułych).
Od 2016 roku prowadzi Miejską Pasiekę Artystyczną w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, największą miejską pasiekę edukacyjną w Polsce zlokalizowaną na zielonych dachach instytucji. Za swoją działalność dla edukacji i pszczelarstwa otrzymał na SGGW w Warszawie ogólnopolską nagrodę „Pszczelarza roku 2023” w kategorii „pszczelarstwo miejskie” przyznawaną przez środowiska naukowe i pszczelarskie.
Pisze i publikuje teksty z zakresu historii fotografii, bada symbol pszczoły i jego obecność w kulturze różnych epok. Działa na polu muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od 2024 roku współtworzy projekt PHONOmatic Sutido (Robert Kuśmirowski / Udo Volfram) w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.