CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Galeria Saska: wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Gepnera

GALERIA SASKA – WOJCIECH GEPNER „GRACELAND”
Wernisaż i spotkanie z autorem: 28 listopada 2015 r. (sobota), godz. 12.00
Hotel Mercure, Al. Racławickie 12 
Wystawa: Al. Racławickie, ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Kurator wystawy prof. Leszek Mądzik oraz Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Piotr Franaszek  zapraszają na wernisaż wystawy plenerowej w Galerii Saskiej, obejmującej ekspozycję fotografii Wojciecha Gepnera.

Wojciech Gepner, rocznik 1966. Uprawia fotografię użytkową, nie stroniąc od reportażu i fotografii kreacyjnej. Fotografuje różnymi technikami, od kamery otworkowej, po aparaty cyfrowe, od fotografii elementarnej po zaawansowaną ingerencję elektroniczną. Od 2005 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat licznych konkursów fotograficznych. W swym dorobku ma publikacje w wielu wydawnictwach polskich oraz zagranicznych, a także w podręcznikach fotografii i albumach. Jego zdjęcia wykorzystywane były również na okładkach książek i płyt. Brał udział w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. W fotografiach najbardziej interesuje go nastrój. Uważa, że dla uzyskania właściwej atmosfery warto poświęcić wszystko – kadr, kolor, ostrość… Najchętniej fotografuje miejsca znajdujące się nieco na uboczu, zaułki dużych miast albo prowincję, bo tam, według niego, można choć na chwilę „złapać dystans” do gładkiej, wypacykowanej, coraz bardziej plastikowej rzeczywistości.

Na wystawie w Lublinie zobaczymy 60 prac artysty, pochodzących z projektu fotograficznego GRACELAND. Jest on realizowany w miejscowościach całej Polski, nie ma żadnych ograniczeń geograficznych i stale się rozwija. GRACELAND to po prostu „kraj pełen wdzięku” (GRACE: wdzięk i LAND: kraj). I nie chodzi tu wcale o powierzchowne piękno, czy podbitą blichtrem urodę, ale właśnie o czystą i najprawdziwszą – choć czasem naiwną, a czasem chropowatą – grację. Urok rejestrowanych na zdjęciach miejsc wynika z ich autentycznej niezwykłości, wykreowanej, mniej lub bardziej przemyślanym, działaniem człowieka. Fotografie dokumentują proces upiększania rzeczywistości „na własną rękę”. Najważniejsze, że autorzy, choć często w sposób nieporadny, próbowali świat poprawić, a niektórzy nawet zapewne NAPRAWIĆ. I to właśnie o nich, Naprawiaczach Świata, jest ten cykl.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 30. grudnia 2015.

MECENASI CSK
ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie