CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Kontynenty – festiwal podróży i reportażu – opowieści o spotkaniach kultur

Ideą festiwalu jest zachęcenie publiczności do aktywnego poznawania świata i poszukiwania inspiracji w odmiennościach kultur. Jego gośćmi będą najlepsi reportażyści i podróżnicy, zarówno Ci operujący słowem, jak i poruszający się w obrębie sztuk wizualnych.

Od 9 stycznia 2016 r., na parkingu Centrum Spotkania Kultur prezentowana będzie wystawa fotografii „Spotkania Kultur“ zapowiadająca Kontynenty- Festiwal Podróży i Reportażu. Katalog wystawy, prezentujący fotografie będzie miał formę kalendarza na rok 2016, pod tym samym tytułem, sygnowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

„Spotkania kultur w naturalny sposób kojarzą się z podróżami. Aby poznać drugiego człowieka, odkryć jego zwyczaje, obserwować zachowania i podziwiać wytwory kultury musimy dotrzeć do niego lub zaprosić do siebie. Podróż jest odkrywaniem tożsamości kulturowej, dlatego Centrum Spotkania Kultur zabierze Państwa w artystyczną odyseję prezentując wystawę w Alei Kultur, organizując festiwal Kontynenty, przyszłoroczną galę filmu turystycznego czy cykliczne spotkania ze sztuką Świata.“- mówi Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

W Kontynentach – Festiwalu Podróży i Reportażu w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wezmą udział najciekawsi polscy podróżnicy i autorzy. W organizację zaangażowani będą Max Cegielski – animator kultury i podróżnik, prowadzący „Hali Odlotów“ w TVP Kultura, Mateusz Janiszewski – podróżnik, lekarz, maratonista, autor książki „Doma nad rzeką Loes“, Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca, podróżnik, animator projektu post-turysta.pl, redaktor działu „Poza Europą“ w magazynie „Kontakt“, Tomasz Kulbowski – animator kultury, fotograf, odróżnik, pomysłodawca projektu Eaststreet, Marcin Jastrzębski – członek związku Polskich Artystów Fotografików, znany z fotografii pejzażu miast i natury, Jarosław Koziara – performer, artysta plastyk, zajmuje się projektowaniem graficznym i dizajnem, podróżuje i publikuje reportaże ze swoich wojaży.

Jako goście zagraniczni brani są pod uwagę między innymi Hugh Thomson – pisarz, filmowiec i podróżnik- znany szczególnie z publikacji dotyczących Ameryki Południowej np. „Biała skała. W głąb krainy Inków“, czy „Tequila oil, czyli jak zgubić się w Meksyku“. Åsne Seierstad – dziennikarka i podróżniczka, znana głównie, jako autorka „Księgarz z Kabulu“. Paul Theroux, nagrodzony prestiżową nagroda Thomas Cook Travel Book Award, autor wielu pozycji, w tym znanych w Polsce „Wielki Bazar Kolejowy“, „Stary Ekspres Patagoński“. Ich udział w Festiwalu Kontynenty podlega aktualnie negocjacjom.

W programie Kontynentów- Festiwalu Podróży i Reportażu w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie znajdą się moduły warsztatowe, dyskusyjne oraz wystawy. Goście festiwlau będą mogli, nie tylko spotkać swoich ulubionych autorów, ale również szkolić swój warsztat literacki i fotograficzny. Poza fotografią, prezentowaniem reportaży, spotkaniami autorskimi, opowieściami prezentowane będą projekcje filmowe , wydarzenia muzyczne i o charakterze happeningu. Na stoisku księgarskim będzie można wzbogacić biblioteczkę podróżniczą, a miejscem spotkań towarzyskich będzie klub festiwalowy. Poszczególne moduły Festiwalu Kontynenty będą relacjonowane poprzez streaming internetowy, aby również Ci którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniu mieli dostęp do prezentowanych treści.

Program współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

MECENASI CSK
ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie