CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Informujemy, że wszystkie darmowe wejściówki zostały już rozdane.

***

Otóż i Ja Tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa…

Koncert „Słuchając ludzi – Jan Paweł II”

Orkiestra Grzegorza Urbana, wybitni polscy artyści, wielkie songi.

Prowadzenie Olga Szomańska, Janusz Radek

Centrum Spotkania Kultur, Lublin

15 kwietnia, godz. 20.00,

Wstęp wolny. Zgłoszenia pod adresem: obslugawidza@csklublin.pl i numerem  81 441 5675

Za pontyfikatu Jana Pawła II i po śmierci Papieża tysiące ludzi pisało do niego listy, wśród nich bardzo wielu młodych. Spragnieni wspólnoty, autorytetu i jasnej hierarchii wartości poszukiwali odpowiedzi na ważne dla siebie pytania – o sens życia, wiarę, nadzieję, miłość. Treść wielu z tych listów została opublikowana i to one stanowią kanwę opowieści o przesłaniu Jana Pawła II i jego pontyfikacie „Słuchając ludzi – Jan Paweł II”

Ten bardzo długi pontyfikat upłynął pod hasłem wielkiego zbliżenia kultur i religii. Znanych jest 12 Wielkich Listów Ekumenicznych Jana Pawła do przedstawicieli innych wyznań. Są też listy wspólne z hierarchami innych kościołów do chrześcijan i niechrześcijan. Papież odbył setki podróży po wszystkich kontynentach, spotykał się z ludnością etniczną i mieszkańcami najdalszych krańców ziemi. Zwracał się do grup społecznie wykluczonych, do mniejszości – zgodnie z hasłem przewodnim swojego kapłaństwa mówił: nie lękajcie się. Tyranom mówił wprost „ Cokolwiek uczyniliście najmniejszemu z braci moich, mnie uczyniliście”, sceptycznym – „ nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni” .To część rozmowy jaką Papież prowadził ze wszystkimi ludźmi  – wierzącymi i tymi, którym wiary zabrakło, nigdy jej nie uzyskali lub ją stracili. Ten dialog trwa do dzisiaj. „Słuchając Ludzi – Jan Paweł II” to dalszy ciąg rozmowy, to muzyczne wyznanie wiary w Dobro, Pokój i Przebaczenie. 

Jan Paweł II dzierżył klucze do piotrowej stolicy prawie 30 lat – przez ten czas świat zmieniał się radyklanie. Padały systemy, państwa się przekształcały, zmieniała się komunikacja, w życie zwykłych ludzi brutalnie wdarła się technologia, wybuchały konflikty militarne, doszło do czystek etnicznych, aktów terroru. Papież jako przywódca kościoła katolickiego i człowiek niezmiennie opowiadał się po stronie dobra i aktywnie uczestniczył w przekształcaniu świata – to m.in. dzięki jego wielkiemu poparciu Polacy zagłosowali za przystąpieniem do NATO i Unii Europejskiej.

Karol Wojtyła zostawił ludziom dużo więcej niż tylko kremówki wadowickie, „Barkę” i uśmiech. Po jego śmierci młodzi ludzie nazwali się pokoleniem JPII. O tym właśnie jest koncert „Słuchając ludzi – Jan Paweł II”.

Wystąpią w nim wybitni polscy artyści – Halina Mlynkova, Kamil Bednarek, Adam Kalinowski, Ania Rusowicz, Olga Szomańska i wielu innych.

Zabrzmią wielkie polskie i zagraniczne songi w aranżacji Grzegorza Urbana i przy akompaniamencie jego orkiestry. 

Autor i reżyser spektaklu – Konrad Smuga przeprowadzi widzów przez najczulsze, najbardziej wzruszające momenty pontyfikatu Papieża Polaka. A wszystko to po to, by w obliczu nieodległego frontu pokazać, że „Ludzi dobrej woli jest więcej i że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Że Przyszedł już czas, najwyższy czas nienawiść zniszczyć w sobie.”

Wydarzenie bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego

Patroni: Metropolita Lubelski Stanisław Budzik

Partnerzy: Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”, PGE Polska Grupa Energetyczna, Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto.

 

MECENAS CSK

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie